Domek na działkę, letniskowy czy całoroczny?

domek na działkę

Wiele osób w wieku 45+ mieszkających w blokach czy też zatłoczonych miastach wpada na genialny pomysł kupna niewielkiej działki budowlanej. Zaczynają się wtedy zastanawiać, jaki domek na działkę wybrać i czy ich po prostu stać. Po podjęciu decyzji o wysokości kwoty, jaką można przeznaczyć, trzeba podjąć trudną decyzję, jaki typ domku wybrać i wyszukać odpowiedni projekt takiego domku.

Domek letniskowy, wybór.

Na rynku jest wiele domków letniskowych w różnych propozycjach. Jedni oferują projekty ultra nowoczesne, oferujące kompleksowe wyposażenie z modnym wnętrzem lub całkowicie myśliwskie, idealnie nadające się dla działek z kawałkiem lasu. Trzeba sobie uświadomić o problemach zwykłych domków letniskowych, czyli weekendowych. Częstym problemem jest nierównomierne osiadanie się owego domu w gruncie z uwagi na brak odpowiednich fundamentów. Następnym problemem, jest zbyt swobodne podejście do izolacji przeciwwilgociowej lub po prostu oszczędzenie paru złotych na materiale i jego ilości. Wilgoć w domu jest zjawiskiem niepożądanym i może odpowiadać za uszkodzenia materiałów i być główną przyczyną pojawienia się grzybów i pleśni. Pamiętajcie, że cena gotowego domku letniskowego zależy od technologii, warunków oraz powierzchni.
Domek na działkę całoroczny, musi zostać wyposażony w odpowiedni system ogrzewania. Budowa takiego domku nie jest wcale mniejszym kosztem niż budowa normalnego domu, ponieważ zawiera też odpowiednie elementy podstawowe jak wylewkę fundamentową, izolację podłogi, legary, instalacje itp.

Domy z drewna energooszczędność

Budując przyszły domek, warto pamiętać o energooszczędności takiego budownictwa. Nowocześnie wykonane domki posiadają dość niskie zapotrzebowanie energetyczne nieprzekraczające 18 kWh/(m2*rok). Oczywiście mowa tu o domkach szkieletowych, wykorzystując inną technologię np. z bali, już to zapotrzebowanie się zwiększy. Dużo łatwiejsze wydaje się też zainstalowanie paneli słonecznych i ich dość niewielki początkowy koszt zamontowania (mniej paneli) z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Zaletą konstrukcji drewnianych jest oczywiście dosyć łatwe rozprowadzenie instalacji elektrycznych oraz ich późniejsza modernizacja. Drzewo jak wiemy, jest tworzywem miękkim, łatwym do obróbki i później do ponownego położenia.

Podsumowanie

Planując swój domek na działkę, należy zdecydować o jego przeznaczeniu, czyli oszacować ilość czasu, jaką w nim spędzimy. Potem należy się zdecydować czy będzie to domek, który ma spełniać potrzeby życia w normalnym budownictwie, czy może preferujecie bardziej biwakowy styl życia.
O kosztach nie będę wspominać, bo wiadomo, że wykonanie domku jest ważne i jego późniejsze odpowiednie zaimpregnowanie.