Domy energooszczędne, podstawowe informacje.

Domy energooszczędne

EKO-TREND zagościł w naszym życiu na dobre, eko-jedzenie, eko-ubrania, eko-styl życia. Nic więc dziwnego, że jakiś czas temu EKO – wkroczyło w świat budowlany i ma się w nim całkiem nieźle. Z roku na rok biura projektowe tworzą więcej projektów z kategorii – domy energooszczędne. Decydując się na dom energooszczędny, warto pamiętać, że jego budowa będzie droższa. Do niedawna wskazywano, że koszt budowy domu energooszczędnego był o około 10% wyższy, niż tego stawianego w tradycyjnej technologii. Obecnie różnica wynosi około 5% a specjaliści twierdzą, że różnica ta będzie maleć.
Wpływ na cenę realizacji projektu z segmentu energooszczędnych domów, ma zarówno wybór projektu, jak i użyte do jego budowy materiały. Koszt budowy może się wahać od 200 tyś. do nawet kilku milionów mają na to wpływ i zależeć będzie między innymi od powierzchni budowanego domu, bryły, miejsca w jakim będzie dom stawiany. Poniesione koszt w przypadku domu energooszczędnego zostaną zoptymalizowane późniejszą jego eksploatacją.

Co może wskazywać na to, że dom jest energooszczędny?

Jest szereg elementów które, wskazują na to, że projekt został osadzony w technologii energooszczędnej:

Po pierwsze – domy energooszczędne, to często małe domy – im mniejszy jest dom, tym mniejsze będą w nim straty ciepła. Małe powierzchnie przegród, przez które przenika ogrzane w domu powietrze, ograniczają utratę ciepła. Kolejny element charakterystyczny dla energooszczędnych projektów – to zwarta, prosta bryła – ta bowiem determinuje wielkość przegród. W przypadku małych domów, warto też pokusić się o sprawdzenie stosunku kubatury budynku do powierzchni przegród – im ta relacja będzie mniejsza tym lepiej.

Po drugie – kształt zarówno domu jak i dachu – im prostszy, tym lepszy. Optymalnym rozwiązaniem jest projekt budowany, osadzony na kształcie prostokąta lub kwadratu. Zaleca się, aby dach był jedno lub dwuspadowy, a w jego konstrukcji nie było żadnych dodatkowych elementów (skosów, lukarny itp. itd.). Dodatkowo wykazuje się, że większe straty ciepła będą w domach parterowych – bez poddasza użytkowego. Domy z poddaszem czy w piętrowych, powierzchnia dachu będzie nieco mniejsza, a to ma wpływ na ograniczenie utraty ciepła. Pomijając zagadnienie energooszczędności, należy też pamiętać, że im prostsza bryła domu, tym tańsza oraz szybsza będzie jego budowa.

Po trzecie – rozkład pomieszczeń a orientacja budynku. Pamiętajmy, że w przypadku pomieszczeń pomocniczych (np. schowek, warsztat, garderoba) dobrze aby były zlokalizowane od strony północnej. W tych pomieszczeniach, może być niższa temperatura więc dogrzewanie ich, choćby promieniami słonecznymi jest zbędne, ten walor dobrze wykorzystać w pomieszczeniach, w których będą częściej przebywali domownicy. Co więcej, we wspomnianych pomocniczych pomieszczeniach można też nie montować okien, co zmniejszy w nich utratę ciepła.

Po czwarte – materiały budowlane – te choć, tak jak już zostało wspominanie, droższe od tych potrzebnych do budowy domu w systemie tradycyjnym, to dzięki nim możemy zrealizować lepszą izolację termiczną budynku, co przyczyni się do mniejszej utraty ciepła, gdy budynek będzie już użytkowany.

Po piąte – okna – domy energooszczędne nie tylko warto, ale powinno się wyposażyć w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Pamiętajmy, też aby unikać dużych, przeszklonych powierzchni, szczególnie od strony północnej. Decydując się jednak na duże okna, miejmy na uwadze, że lepiej aby było one bardziej szerokie niż wysokie, a już na pewno nie takie sięgające od ziemi do sufitu.

Po szóste – odzyskiwanie ciepła – wybierając projekt, dobrze jest brać pod uwagę taki który umożliwia montaż urządzeń rekuperacyjnych, czyli odzyskujących ciepło z powietrza. Choć instalacje rekuperacyjną można zamontować w domu już wybudowanym, to znacznie lepiej jest wybrać projekt domu, który uwzględnia taką możliwość.