Gotowe projekty domów? Co zawierają.

gotowe projekty domów

W ostatnich latach na rynku budowlanym zapanowała tendencja do obniżenia kosztów kupna projektu domu. Największą popularnością cieszą się gotowe projekty domów z możliwością adaptacji. Biura projektowe w dużej części swoich projektów dodają pozwolenie na zmiany w danym projekcie. Należy pamiętać, iż ilość zmian będzie mieć wpływ na końcową adaptację projektu na działce, jak również koszt dostosowania wzrośnie i w końcowym rozrachunku koszt projektu wyniesie tylko troszkę mniej niż indywidualny projekt.

Część opisowa projektu.

Pierwszym elementem projektu, jaki Państwo dostaną, będzie część opisowa projektu. Znajduje się w niej przeznaczenie obiektu wraz z podstawowymi informacjami, jak również stan zagospodarowania działki lub terenu z planowanymi zmianami. Następnie w części architektonicznej można zobaczyć rzuty, niżej pokrótce opiszę, czym się charakteryzują.

Rzut przekroju ukazuje elementy budynku po przecięciu wzdłuż lub w poprzek od dachu aż do fundamentów. Technicznie to brzmi, lecz po otwarciu stron z tej części mimo szczegółowych rysunków od razu widać czego dotyczą.

Rzut dachu zawiera rozmieszczenie kominów, rozmiary i rozmieszczenie w określonych miejscach rynien. Najciekawszym aspektem jest ukazanie kształtu dachu oraz wymiary i kąt, w jakim nachylają się połacie.

Rzut kondygnacji zawierać będzie podstawowy rzut parteru, rozmieszczenie pomieszczeń, otworów drzwiowych, urządzeń sanitarnych itp. Oczywiście to zależy, ile kondygnacji posiadać będzie dom, ponieważ gotowe projekty domów dają naprawdę duży wybór pomiędzy projektami parterowymi a jednorodzinnymi.

Rzut elewacji pokazujące wygląd domu z boków, tyłu oraz od frontu, czyli przodu.

Pozostały jeszcze dwa rzuty, jednym z nich jest rzut więźby dachowej oraz zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej. Więźba pokazuje, ułożenie elementów konstrukcyjnych dachu a stolarka daje pełną informację zastosowanych okien i drzwi wraz z informacją ich otwierania.

Część konstrukcyjna.

Część konstrukcyjna zawiera techniczny opis projektu konstrukcyjnego, obliczenia statyczne elementów oraz zestawienia w zależności od projektu, może to być zestawienie stali zbrojeniowej.

Część instalacyjna.

Zawiera oczywiście informacje, jak i rysunki o rozmieszczeniu elementów wraz z niezbędnymi obliczeniami oraz schematami. Dotyczy to instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, centralnego ogrzewania. Można znaleźć również schemat kotłowni z odpowiednim kotłem czy też źródłem ogrzewania.

Charakterystyka energetyczna.

Informuje w dokumencie o ilości strat ciepła, określa izolację, wymogi mocy instalacji grzewczej. Dzięki tym informacjom można przewidzieć przyszłe rachunki za ogrzanie domu oraz eksploatację całej instalacji związane z komfortem posiadania ciepłej wody.
Ten dokument weryfikuje przyjęte wymagania energooszczędności. Warto zadbać o jak najlepsze źródło ciepła w stosunku do ceny za całą instalację co przekłada się na koszt w skali roku za ogrzewanie domu.

Czasem niektóre biura lub sklepy oferujące gotowe projekty domów dołączają w projekcie zestawienie materiałów, rysunki wykonawcze, kosztorys i jakieś gratisy jak dziennik budowy na dobry początek.