Indywidualny projekt domu czy Cię stać?


Zamawiając indywidualny projekt domu, musimy liczyć się z większymi kosztami niż przy zakupie gotowego projektu. Ceny takich projektów bywają bardzo zróżnicowane, kształtuje je bowiem stopień skomplikowania, region kraju, wielkość domu czy ukształtowanie terenu.

Komu potrzebny jest indywidualny projekt?

Taki projekt wybierany jest najczęściej w przypadku trudnych działek, na których postawienie dom na podstawie projektu z katalogu jest raczej niemożliwe. Pochyłość terenu czy zbyt wąska działka ogranicza nam możliwości wyboru projektu gotowego. Druga grupa inwestorów, która decyduje się na indywidualny projekt domu to osoby, które wiedzą dokładnie, jak ma wyglądać ich wymarzony dom, by był wygodny i spełniał wszystkie potrzeby mieszkańców. Ma on swoje zalety, bo pozwala na bardzo precyzyjne określenie wszystkich najbardziej wyszukanych potrzeb inwestorów.

Rozmowa z architektem

Rozmowa wstępna z architektem, który będzie dla nas tworzył indywidualny projekt, zawsze jest ekscytująca, a to z tego względu, że do końca nie jesteśmy pewni czy wszystkie elementy domu, jakie mamy w głowie, da się urzeczywistnić. Wiedza architekta i jego doświadczenie jest bardzo ważne, bo czasami to on zwróci nam uwagę na rzeczy, o których całkowicie zapominamy. A nasz dom musi być przecież jak najbardziej funkcjonalny. Rozmowa wstępna, na której opowiem o tym, jakie mamy oczekiwania, co lubimy i czego nie lubimy, co nam się podoba i jak dużą mamy rodzinę jest bardzo kluczowa.

Oszacowanie kosztów projektu

Choć ceny takich projektów kojarzone są zazwyczaj z mocno wygórowaną kwotą, to rzeczywistość okazuje się nie tak bardzo drastyczna. Zazwyczaj pytając o cenę projektu indywidualnego, słyszymy, że „to zależy od wielu czynników”, co nas wcale nie urządza, bo chcielibyśmy znać, chociaż widełki wyceny takiego projektu. Załóżmy, że chcemy wybudować dom o prostej bryle z dachem dwuspadowym o powierzchni około 110 m2. Pierwszym wydatkiem, który wliczymy w koszty, będzie propozycja rzutów z przekrojem zaprojektowanego domu. Zazwyczaj jest to parę koncepcji do wyboru dla inwestora. Na podstawie tego, co wybierzemy, powstaje projekt budowlany, to koszt około 5500 tyś. W skład tej kwoty wchodzi architektura, konstrukcja i instalacje wewnętrzne. Oczywiście na etapie tworzenia projektu są możliwe jeszcze poprawki i zmiany, ale musimy pamiętać, że po zaakceptowaniu etapu pracy, każda zmiana, którą chcemy wprowadzić, będzie dodatkowo płatna. Warto zaznaczyć, że wszystkie zmiany, które są drobne i nie powodują dużych zmian, najczęściej architekt wykonuje za darmo. Projekt instalacji wewnętrznych, jaki dostajemy od architekta, jest standardowy, ponieważ rzadko kiedy zdarza się by hydraulik czy elektryk wykonywał instalację zgodnie z zatwierdzonym projektem. Oczywiście, zamiast kosztów minimalnych możemy prosić o wykonanie pełnego projektu instalacji, ale wtedy koszt będzie odpowiednio wyższy.

O co powinien zadbać inwestor?

Po naszej stronie jest uzyskanie mapy do celów projektowych i badań geologiczny, o które może prosić architekt. Koszty, które poniesiemy w tym wypadków, mogą wahać się w granicach 1700 zł.
Porównując te wszystkie koszty z zakupem projektu z katalogu, okazuje się, że różnica nie jest tak znacząca, a indywidualny projekt gwarantuje nam pełne zadowolenia, bo to przecież nasz pomysł i stwierdzenie „mój dom” nabiera zupełnie innego znaczenia.