Kosztorys początkowy – koszt budowy domu

kosztorys

Kiedy pojawiają się plany budowy domu, w pierwszej kolejności zastanawiamy się, ile będzie nas kosztować jego budowa. Jest to bardzo ważne, aby zorientować się, czy stać nas na budowę i czy nie zamieni się ona na „studnię bez dna”. W tym wszystkim niezastąpiony będzie prawidłowo wykonany i dobrze przemyślany kosztorys.

Kosztorys początkowy-kto pomoże ?

Niektóre osoby decydują się na samodzielne wykonanie kosztorysu, jednak jest to niezwykle zajmująca i ciężka praca. Dużo prostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty pracowni architektonicznej.

W trakcie takich konsultacji z architektem możemy dowiedzieć się, co w największym stopniu wpłynie na koszty budowy domu, ustalimy, co jest dla nas najważniejsze i co chcemy zrealizować w pierwszej kolejności. Bazą tego będzie kosztorys początkowy, który pozwoli nam oszacować, na jaki dom nas stać. Będzie miał również ogromne znaczenie przy wyborze projektu domu oraz jego wielkości, ponieważ koszty liczone są w relacji do m2 powierzchni netto. Po wyborze projektu bardzo istotną rzeczą jest zamówienie szczegółowego kosztorysu dla naszego projektu.

Kosztorys początkowy pozwolił nam na wybór odpowiedniego projektu, natomiast ten będzie zawierał dużo więcej informacji.

Kosztorys szczegółowy – co zawiera?

Kosztorys szczegółowy będzie zawierał zestawienie dokładnej ilości materiałów budowlanych niezbędnych do realizacji naszej inwestycji. Między innymi ilość ścian zewnętrznych, wewnętrznych, betonu do wylania ław fundamentowych, materiałów izolacyjnych, zbrojenia potrzebnego do wykonania elementów żelbetowych. Kosztorys taki powinien zawierać średnie ceny materiałów budowlanych wg aktualnych katalogów branżowych.

Katalogi powinny uwzględniać najniższe i najwyższe ceny materiałów. W takim kosztorysie powinno znajdować się również wyliczenie nakładów pracy w roboczogodzinach, potrzebnych do wykonania poszczególnych prac. Na takiej podstawie będzie nam prościej oszacować czas potrzebny do realizacji naszej inwestycji oraz sposób budowy, czy będzie to metoda tzw. Gospodarcza, czy może zlecimy budowę specjalistycznej firmie. Najbardziej interesująca nas część kosztorysu to cena całej inwestycji oraz poszczególnych etapów budowy tzn.:
• Stan zerowy
• Stan surowy otwarty
• Stan surowy zamknięty
• Roboty wykończeniowe

Te wszystkie elementy składają się na całokształt kosztorysu. Musimy pamiętać, że nie znajdziemy tam wyceny robót instalacyjnych, ale możemy je oszacować samemu, przyjmując, że koszty te stanowią około 14,5 % wartości całej inwestycji.

Kosztorys początkowy, jak i szczegółowy mają znaczącą rolę od samego początku naszej przygody z budową i bez wątpienia cena, jaką musimy zapłacić za zakup kosztorysu, wydaje się niewielka, w porównaniu z korzyściami, jakie niesie jego posiadanie.