Projekt małego domu – czy warto?

projekt małego domu

Szukając projektu małego domu, musimy mieć na uwadze, że ta kategoria projektów jest dość obszerna. W tej grupie możemy znaleźć projekty domów, których powierzchnia nie przekracza 50 metrów kwadratowych. Te parterowe domy na ogół są letniskowymi, ale również mogą być projektowane, jako całoroczne. Głownie z myślą dla jednej osoby lub pary chcącej jesień życia spędzić w przytulnym domu z własnym ogrodem. Projekty małych domów kierowane są również do młodych małżeństw, które myślą o powiększeniu rodziny – powierzchnie takich domów sięgają nawet 120 – 130 m², są na ogół z poddaszem użytkowym, czasem również z podpiwniczeniem.

Pierwszym wspomnianym typem są domy parterowe do 50-60 metrów kwadratowych. Taki projekt małego domu – z wagi na to, że wszystkie pomieszczeni są funkcjonalnie rozmieszczone na jednym poziomie. To bezsprzecznie docenią osoby starsze, ale również te, która liczą się z każdą złotówką. Koszt takiego domu zarówno w budowie, jak i w eksploatacji jest znacznie niższy.

Osoby szukające równie prostych, ale bardziej przestronnych rozwiązań sięgną po projekt małego domu – którego powierzchnia użytkowa będzie wynosić w granicach 120 – 130 metrów kwadratowych. Oferta takich domów jest bardzo szeroka. Wśród takich projektów znajdziemy nie tylko domy parterowe, ale i parterowe z poddaszem. Jak również małe wille. Projekty takie mogą w swojej formie być bardzo proste, oparte na prostych bryłach po projekty opatrzone licznymi skosami i wyszukanym kształtem. Dużą popularnością cieszą się projekty małych domów z użytkowym poddaszem. Zaletą jest możliwość podzielenia budowy na dwa etapy. Wykończony parter gwarantuje pełną funkcjonalność domu. Poddasze może zostać wykończone w późniejszym etapie, np. gdy w domu pojawi się dziecko lub gdy dziecko dorośnie.

Bez względu na wymienione cech takich domów kluczowa jest funkcjonalność. Im mniejsza powierzchnia tym jej wykorzystanie musi być jak najbardziej racjonalne i praktyczne. Optymalizacja powierzchni użytkowych to nie tylko właściwe jej wykorzystanie w kuchni, salonie czy sypialni, ale również w pomieszczeniach użytkowych, których dwojakie wykorzystanie jest niemal koniecznością. Kotłownia o ile jest zasilana gazem lub prądem – może być również pralnią, czy pomieszczeniem gospodarczym. Decydując się na projekt małego domu, warto przyjrzeć się rozplanowaniu łazienek, ciągów komunikacyjnych, i pomieszczeń będących np. garderobą, szafą czy suszarnią. Warto mieć na uwadze, wybierając projekt małego domu – taras, który w ciepłe dni, otwarty na ogród, znacznie powiększa przestrzeń strefy dziennej.