Projekty domów jednorodzinnych, wygoda domowników.

Redakcja Projekty domów

Głównym elementem podczas wyboru projektu domu powinna być jak najlepsza wygoda domowników, przecież dom buduje się nie na 10 czy 20 lat a na całe życie. Jak więc sprecyzować wymagania, aby dom idealnie wpasował się w potrzeby naszej rodziny? Mam nadzieje, że trochę pomogę w wyborze. 

Projekty domów jednorodzinnych oferują bardzo duży zakres wyboru. Po wejściu na daną stronę biura czy też sklepu z gotowymi projektami widać przesyt w ilości możliwych układów na działce, wielkości, ilości kondygnacji. Taki duży wybór potrafi zdezorientować człowieka i można zapomnieć o najważniejszych potrzebach członków rodziny. Pomyśl przez chwile czy na pewno potrzebujesz domu z dużym parterem i co miałoby się w nim znaleźć. Jeśli mówimy o salonie, to ważną kwestią jest kuchnia, jedni wolą ją jako aneks kuchenny inni tradycyjnie całkowicie jako inne pomieszczenie. Więc krok po kroku zacznij odrzucać projekty, które całkowicie CI nie pasują lub mają mankamenty. Nigdy nie myśl, aby wybrać projekt, który podoba Ci się wizualnie, lecz architekt będzie mieć dużo przeróbek wewnątrz domu. To wiąże się z dużymi kosztami, których nie widać, wydają się pierdołami takimi jak przesunięcie ściany lub otwarcie jakiegoś pomieszczenia a kończą się na przepięciu części instalacji i przebudowaniu innych rysunków technicznych. Koszty rosną znacząco do góry.

Kwestia finansowa.

Jest to chyba najważniejszy temat podczas zabierania się za swój dom. Każda rodzina ma inne możliwości finansowe, zastanów się, co będzie głównym źródłem finansowania całego przedsięwzięcia. Budowa domu to duży koszt i na pewno twoja kieszeń to odczuje, więc postaraj się przejrzeć wszystkie oferty kredytów i odłóż pewną ilość oszczędności. Kredyty są najczęściej długie i ich oprocentowanie się zmienia z każdym rokiem. Przelicz, na co możesz sobie pozwolić.

Wielkość domu a działka

Projekty domów jednorodzinnych jasno określają, jakie wymiary ma spełniać działka, lecz też musisz pamiętać o odległościach od sąsiadów i to zależy czy dany bok domu zawiera okno, czy też nie. Wtedy od odpowiedniego ułożenia te odległości się zwiększają lub zmniejszają. Powodem wyboru dużego domu też może być przyszłe powiększenie się rodziny, przemyślcie to z małżonką, żeby czasem nie brakło jednego pokoju więcej a nuż się przyda pokój gościnny.

Typ budowanego domu

W tym wyborze pomoże nam dokument z określeniem zagospodarowania działki, w nim jest jasno sprecyzowane, na jaki dom można sobie pozwolić, aby spełniał wymogi przeznaczenia. Plan miejscowy ustalony przez gminę dla działki musi być spełniony, aby przy odbiorze nie mieć problemów. Czasami, jeśli masz rodzeństwo ludzie decydują się na bliźniak, aby koszty rozłożyły się na dwie rodziny i przeważnie jest to dobry wybór o ile się dogadujecie miedzy sobą.

Garaż, jaki rodzaj?

Dla mężczyzn nie ma nic ważniejszego niż swój kąt do majsterkowania na podwórku więc polecamy pewną inwestycję w garaż. Projekty domów jednorodzinnych dają spore możliwości garaży, my jednak polecamy te wolnostojące gdzieś na działce czy to w formie wybudowanego garażu lub blaszaku. Zyskacie dzięki temu dodatkowe pomieszczenie w swoim domu bez przerabiania garażu na pokój, część osób się na takie rozwiązanie decyduje.

Mam nadzieje, że trochę nakierowałem państwa na odpowiednie punkty, na których można się skupić przy wyborze projektu domu dla Siebie.

See also