Projekty domów parterowych, podstawowe informacje.

projekty parterowe

Projekty domów parterowych od zawsze cieszyły się sporą popularnością, ale w przeciągu ostatnich lat przeżywają prawdziwe odrodzenie. Coraz częściej poszukujemy domów bez barier architektonicznych, które skupiają wszystkich jego mieszkańców na jednym poziomie. Projekty domów parterowych podnoszą komfort użytkowania oraz znacznie ułatwiają komunikację.

Podstawowym elementem, który przemawia za takimi projektami, to brak schodów co za tym idzie, większe bezpieczeństwo dla rodzin z małymi dziećmi oraz większa wygoda dla ciut starszego pokolenia. Oczywiście dobrze wykonane schody będą niewątpliwą ozdobą salonu, jednak z czasem ich użytkowanie może stać się uciążliwe. Oczywiście powiedzenie, iż „trochę ruchu nie zaszkodzi” z biegiem czasu ulega znacznemu sprostowaniu, jeżeli chodzi o ciągłe wchodzenie i schodzenie ze schodów.

Domy jednokondygnacyjne oszczędzają nam tego, gdyż są przestrzenne i proste w użytkowaniu. Pomieszczenia mają charakter otwarty i przejrzysty. Musimy jednak pamiętać, że jeśli dom parterowy ma być jednocześnie domem dwupokoleniowym, to musi on mieć wystarczająco dużą powierzchnię, aby każda z mieszkających w nim rodzin miała zapewniony komfort. Może się to wiązać z koniecznością zakupu większej działki niż przy wyborze domu o tej samej powierzchni, ale z poddaszem czy piętrem. Przeanalizowanie proporcji powierzchni zabudowy do powierzchni działki znacznie ułatwi nam podjęcie decyzji w wyborze projektu. Powierzchnia zabudowy wybranego przez nas domu nie powinna przekroczyć 30-40% powierzchni działki. Trzeba również wspomnieć o warunkach zabudowy , które mogą wskazywać ilość kondygnacji w domu lub określają kąt nachylenia dachu, co niestety wymusza konieczność wybudowania domu z poddaszem użytkowym.

Przeglądając projekty domów parterowych, nie umknie nam również czynnik ekonomiczny, który jest bardzo korzystny przy tego typu domach. Łatwiej będzie nam go ocieplić niż konstrukcję ze skośnymi połaciami dachowymi. Musimy pamiętać też o krótszym czasie budowy, który staje się bardzo istotny przy chęci jak najszybszego "pójścia na swoje” bez konieczności wynajmowania mieszkania.

Warto podkreślić, iż projekty domów parterowych często posiadają opcję rozbudowania poddasza, co dla niektórych będzie sprawą bardzo istotną w późniejszym etapie życia. Myśląc o powiększeniu rodziny, taka opcja będzie bardzo korzystna.

Projekt domu parterowego wydaje się bardziej efektowny dzięki rozłożystej bryle, która najczęściej przykryta jest dachem wielospadowym, co dodaje jej większego prestiżu.