Projekty domów, twój wymarzony dom.

projekty domow

Kiedy myślimy o swoim wymarzonym domu najczęściej zabieramy się do przeglądania stron w Internecie. Obecny wybór jaki mamy na rynku jeżeli chodzi o projekty domów jest nieograniczony, naprawdę mamy w czym wybierać, bez konieczności przeprojektowania. Oszczędzamy czas i pieniądze, a to znacznie bardziej nam się przyda w późniejszym etapie jakim będzie budowa.

Pierwszym na co będziemy zwracać uwagę myśląc o domu, to jaka powierzchnia będzie dla nas optymalna. Ile osób będzie w nim mieszkało i jakie pomieszczenia będą dla nas niezbędne. Oglądając projekty domów musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozkład pomieszczeń. Często jest tak, że pierw wybieramy środek domu, a dopiero potem zwracamy uwagę na jego bryłę i zewnętrzne elementy. Warto przeanalizować z najbliższymi czego oczekują, bo to pozwoli nam na dobranie najlepszego projektu. Dowolność gotowych projektów domów jest naprawdę dużą i mamy w czym wybierać. To czy kuchnia będzie otwarta czy zamknięta na salon, to czy sypialnie będziemy mieć połączoną z garderobą i łazienką to już nasz indywidualny wybór. Pamiętajmy również o wyborze kondygnacji, parterowy czy może parter z poddaszem? Pamiętajmy o tym, że dom z poddaszem będzie idealne dla rodzin, które w przyszłości będą się powiększać, pojawią się dzieci, albo dom stanie się dwupokoleniowy. Natomiast dom parterowy idealnie sprawdzi się w późniejszych latach naszego życia, kiedy to wchodzenie po schodach staje się mało przyjemnym zajęciem.

Wybraliśmy „środek” domu i co dalej? Jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów budowy powinniśmy zwrócić uwagę na kompaktowość bryły domu czyli na to, aby był on zwarty. W takim budynku cyrkulacja ciepła odbywa się bez strat, natomiast w pomieszczeniach z wieloma zakamarkami postają straty ciepła tym samym naszych finansów. Co dalej ? Dach to kolejny element, który powinien zwrócić naszą uwagę. Im prostszy tym lepszy, ale nie zawsze wszystko idzie w parze z tym co już wcześnie wybraliśmy. Dach dwuspadowy będzie tutaj najbardziej optymalnym dachem jeżeli chodzi o koszty i wykonanie.

Przeglądając projekty domów musimy pamiętać o tym, aby wybrać dom, w jak największym stopniu odpowiadający wymogom ustanowionym dla naszej działki. Informacje takie możemy znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy. Ważne jest to o tyle , że jeżeli projekt domu, który wybraliśmy nie będzie odpowiadał tym wymogom, konieczna będzie jego adaptacja. W czasie wyboru należy sprawdzić w jakim zakresie możemy dokonać adaptacji, by potem móc wybudować dom według zakupionego projektu. Najczęstsze zmiany jakich dokonuje się w projektach domów i na jakie pozwalają architekci to:

• zmiany w technologii, w jakiej będzie stawiany budynek;

• przesunięcie lub zmiana liczby okien i drzwi zewnętrznych i wewnętrznych;

• zmiana konstrukcji i wysokości dachu;

• zmiana położenia komina;

• zmiana systemu ogrzewania;

• zmiany w ułożeniu pomieszczeń wewnątrz budynku;

• zmiana wymiarów zewnętrznych budynku;

• możliwość dodania podpiwniczenia;

• zmiana funkcji poszczególnych pomieszczeń;

• zmiany związane z zewnętrznymi pomieszczeniami użytkowymi np. garażem.