Projekty małych domów, czy warto wybrać?

dom na małą działkę

Wybór projektu jest jedną z najtrudniejszych decyzji, jakie musimy podjąć w całym procesie planowania budowy. Trafnie wybrany projekt to między innymi projekt dopasowany do naszego stylu życia i zasobności portfela. Zanim dokonamy wyboru, warto przemyśleć kilka kwestii, określić potrzeby domowników oraz zgromadzić niezbędną dokumentację.

Jaki dom będzie odpowiedni

Analizując wszystkie kwestie związane z wyborem, coraz więcej osób przegląda projekty małych domów. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, kiedy myślimy o budowie domu dla siebie, a nie dla kolejnych pokoleń. W późniejszym czasie takie domy również okazują się bardziej ekonomiczne w użytkowaniu i eksploatacji. Małe domy są bardzo popularne wśród inwestorów, którzy posiadają dość wąską lub małą działkę. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do postawienia takie domu na dużej działce, wtedy mamy możliwości zagospodarowania jej reszty w sposób, jaki nam się podoba najbardziej.

Mały dom też może być funkcjonalny


Przeglądając projekty małych domów już wiemy, że koszty budowy nie będą tak wysokie, jak w przypadku willi z garażem, ale co z funkcjonalnością małego domu. Okazuje się, że mały dom może być jak najbardziej przyjazny dla domowników. Musimy po prostu określić potrzeby naszej rodziny i wziąć pod uwagę parę istotnych rzeczy.

1. Dom parterowy czy może z poddaszem użytkowym?
Projekty małych domów zazwyczaj kojarzą nam się z domem parterowym, gdzie życie mieszkańców odbywa się na jednej powierzchni. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy nie jest nam potrzebna duża ilość pokoi i gdy nasza działka jest odpowiednio duża. Pamiętajmy, że dom parterowy to brak schodów, które w późniejszym czasie mogą stać się istnym utrapieniem. Gdy nasza działka nie pozwala nam na wiele szaleństwa, dobrym rozwiązaniem będzie dom z poddaszem. Nadal będzie to niewielka jednolita bryła, a my wolną przestrzeń pod dachem, możemy wykorzystać na urządzenia łazienki i dodatkowej sypialni lub gabinetu.

2. Co z garażem?
W bryle budynku czy może wolnostojący? Oczywiście ci, którzy mają garaż w bryle budynku, bardzo sobie chwalą możliwość przejścia z garażu wprost do domu, ale czy nie byłaby to dobra przestrzeń np. na jadalnie? Radzimy dobrze przeanalizować tę kwestię, ponieważ istnieje możliwość postawienia garażu wolnostojącego, który możemy ustawić w dowolnym miejscu naszej działki, a nie będzie zabierała cennych m2 domu.

3. Liczba pomieszczeń
Bardzo ważnym elementem w wyborze projektu małego domu jest ustalenie liczby i rodzaju pomieszczeń. Warto to ustalić na samym początku, by potem uniknąć rozczarowań. Wszystkie późniejsze zmiany mogą być potem dość kosztowne i mogą wydłużyć naszą przeprowadzkę do wymarzonego domu.