Tanie domy budowane na lata.

tanie domy

Tanie musi być kiepskiej jakości. Takie przekonanie panuje powszechnie, dotyczy ono również budowy domów. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to reguła, od której niema wyjątków. Tanie i solidne budowanie jest możliwe i nie jest czymś bardzo wyjątkowym. Współcześni architekci znakomicie łączą w projektach swojego autorstwa, obie cechy – niski koszt i plan na solidne wykonanie.

Zacznijmy od tego co to znaczy – tani dom w budowie, otóż przyjmuje się, że koszt budowy domu, nie powinien przekroczyć kosztu związanego z kupnem dwa razy mniejszego mieszkania. Powszechnie uznaje się, że tani w budowie dom nie może być duży. Otóż jest to część prawdy, faktycznie mniejszy dom generuje mniejsze koszty, ale po pierwsze przy współczesnych metodach i materiałach budowlanych - koszt budowy nie musi być bardzo wysoki, a po drugie i ważniejsze – koszt budowy zależy nie tyle od wielkości domu, ale przede wszystkim od stopnia skomplikowania projektu. Tanie domy, tanie w budowie rzecz jasna, to przede wszystkim projekty o kształtach regularnych, z maksymalnie małą ilością detali architektonicznych. Wszelkie detale, załamania i architektoniczne „upiększenia” generują dodatkowe koszty. Pamiętajmy, że rezygnacja ze wspomnianych elementów zdecydowanie zmniejszy koszty budowy, co więcej wpłynie jednocześnie na wygodę i funkcjonalność rozkładu pomieszczeń.

Co cechuje tanie domy? Otóż ich cechą jest wspomniana prosta bryła, która najlepiej żeby była oparta na rzucie kwadratu ewentualnie prostokąta. Dach najlepiej aby był dwuspadowy a zamiast umiejscowionych w nim lukarn powinny się znaleźć okna połaciowe. Niemal regułą jest, że są to projekty domów z poddaszem użytkowym, takie rozwiązanie ogranicza utraty ciepła przez dach. Kolejnym elementem, na który inwestorzy sporadycznie zwracają uwagę to balkon. Architekci z myślą o kosztach eksploatacji, często zastępują je oknami francuskimi, czyli tzn. portfenetrami. To rozwiązanie nie tylko z uwagi na brak płyty balkonowej połączonej ze stropem pozwala zredukować strat ciepła, ale ma też inny wymiar – okna takie pozwalają lepiej doświetlić pomieszczenia niż okna standardowe, dodatkowo nadają elegancję i lekkość budynkowi.

Na koszt budowy, a w konsekwencji również na koszty eksploatacji domu – mają użyte materiały. Te z „najwyższej półki” gwarantują, przy właściwym ich zastosowaniu, odpowiednie parametry, obniżające koszty eksploatacji. Warto jednak zadać sobie trud i sprawdzić te tańsze. Niestety są producenci którzy podając parametry na karcie produktu, najdelikatniej rzecz ujmując, mijają się z praw, ale z uwagi na coraz wyższe kary proceder ten zaczyna być marginalny.

Nie mniej ważne są fachowo zaprojektowane instalacje, te mają znaczący wpływ na komfort użytkowania domu, ale co równie istotne mają znaczenie w kontekście jego eksploatacji.

Tanie domy budowane na lata, w więc solidnie – jest wiec możliwe, przy zachowaniu jeszcze jednego warunku, że realizacją budowy zajmie się fachowa firm wykonawczych, która nie popełni błędów, ale to temat do omówienie oddzielnie.