Najważniejsze fakty dotyczące paneli winylowych

panele winylowe

Wytrzymała i estetycznie wykonana podłoga posłuży przez długie lata. Dla inwestorów liczy się także to, jaki jest stosunek ceny produktu wykończeniowego, do jego jakości. W związku z tym coraz większe zainteresowanie budzą panele winylowe, które ponownie zyskują na popularności. Dzieje się tak ze względu na to, że są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, elastyczne, a ich cena jest przystępna. Co jeszcze warto wiedzieć na temat paneli winylowych? Gdzie można je zastosować? Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady?

Jak zbudowane są panele winylowe?

Panele winylowe wykonane są z polichlorku winylu, który jest materiałem syntetycznym. Każdy panel składa się z kilku warstw, które łącznie mają grubość kilku milimetrów. Górna warstwa zazwyczaj wykończona jest dekoracyjnym motywem. Zazwyczaj panele tego typu przygotowywane są w taki sposób, aby imitowały panele wykonane z drewna lub parkiet (wzór może imitować charakterystyczną jodełkę, w jaką układa się parkiet). Można dostać też takie panele, których wzór ma „naśladować” naturalny kamień, a także z motywami mozaikowymi.

Jakie są główne zalety paneli winylowych?

Jako główne zalety tego rozwiązania wskazuje się przede wszystkim to, że panele winylowe są odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania. Ważne jest też to, że są termoplastyczne oraz elastyczne. Co to oznacza dla inwestora? Przede wszystkim to, że nie odkształcają się pod wpływem ciepła, a także dobrze amortyzują drgania powstające w czasie chodzenia. Nie bez znaczenia jest też to, że stanowią dobrą izolację akustyczną, co jest szczególnie ważne dla osób, które mieszkają w blokach i chcą wyciszyć podłogę. Warto zaznaczyć również to, że panele wykonane z winylu wykazują się wysoką wodoodpornością, a także są przyjemne w dotyku. Wiele osób wskazuje również na bardzo łatwy montaż takich paneli – montuje się je przeważnie metodą „na klik”.

Warto dodać również, że panele wykonane z winylu są łatwe w utrzymaniu w czystości – wystarczy praktycznie standardowe czyszczenie przy pomocy odpowiednich środków. Nie wymagają one tyle pielęgnacji i konserwacji, co panele drewniane.

Gdzie można stosować panele winylowe?

Panele winylowe można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jak to zostało wspomniane, ich ogromną zaletą jest to, że są odporne na działanie wysokich temperatur. To powoduje, że można je wykorzystać wszędzie tam, gdzie zastosowane jest ogrzewanie podłogowe. Oprócz tego z uwagi na to, że są odporne na działanie wilgoci, w odróżnieniu od paneli drewnianych, można bez obaw wykorzystać je do wykończenia podłogi we wnętrzach o podwyższonej wilgotności – kuchni, łazience, pokoju kąpielowym domowej saunie czy pralni. Warto tu zwrócić uwagę również na to, że ich powierzchnia jest antypoślizgowa, co minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się na mokrej nawierzchni. Z uwagi na to, że są one wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, można również wykorzystać je w miejscach, gdzie podłoga jest intensywniej użytkowana np. w salonie czy przedpokoju.

To, że są one miłe w dotyku, a także ich powierzchnia jest przyjemnie ciepła, chętnie wybierane są do sypialni i pokoi dziecięcych.
Decydując się na panele winylowe, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie nadają się one do wykańczania przestrzeni znajdujących się na zewnątrz. Nie zaleca się ich do wykańczania podłóg balkonów czy tarasów. Jeżeli taras czy balkon ma być przedłużeniem salonu czy innego pomieszczenia, wówczas warto zdecydować się na wykorzystanie do jego wykończenia płytek terakotowych o wzorze podobnym do tego, który zdobi panele z wnętrza domu.

Ile kosztują panele winylowe?

Cena paneli winylowych będzie zależała od kilku czynników. Głównym parametrem wpływającym na ich koszt jest oczywiście jakość. Ważny jest też sposób montażu czy wzór oraz sposób jego wykonania na panelu. Średnio ceny paneli winylowych to ok. 70 zł/m2. Warto tutaj pamiętać, że każdy producent, mimo zbliżonych parametrów może samodzielnie wyznaczyć cenę produktu. Dlatego w sklepach znaleźć można zarówno panele w cenie ok. 50 zł/m2, jak i ok. 100 zł/m2 i więcej.