Poddasze użytkowe – jak najlepiej wykorzystać dodatkową przestrzeń?

Poddasze użytkowe

Poddasze to często dodatkowa przestrzeń, którą można zaaranżować w dowolny sposób. Dzięki temu można zyskać np. dodatkową sypialnię, pokój dla gości czy gabinet do pracy. Jednak powszechnie uważa się, że poddasze jest trudne do praktycznej i jednocześnie estetycznej aranżacji. Czy faktycznie jest to prawdą? Jak się okazuje, to co uznawane jest za wadę tego typu pomieszczeń – często bardzo duże skosy, można przemienić w zaletę i wykorzystać do atrakcyjnej aranżacji poddasza. Jak zatem wykorzystać tę przestrzeń? Co warto urządzić na poddaszu?

Co można urządzić na poddaszu?

Poddasze tak naprawdę bardzo dużo możliwości aranżacji. To, jak powinno ono wyglądać, warto wstępnie ustalić jeszcze zanim zostanie podjęta decyzja o tym, jaki projekt domu będzie tym, który zostanie zrealizowany na potrzeby inwestora. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwoli wybrać projekt, w którym poddasze będzie już dostosowane do wymagań inwestora i jego rodziny. Warto też zwrócić uwagę na projekty, w których można modyfikować poddasze, np., rozszerzenie go o powierzchnię znajdującą się nad garażem (jeżeli znajduje się on w bryle budynku). Często wprowadzaną modyfikacją, która ułatwia zagospodarowanie poddasza, jest także tworzenie lukarn czy wykuszy.

Na poddaszu chętnie aranżowane są sypialnie czy pokoje dziecięce. Jednak ta przestrzeń może być też zagospodarowana pod gabinet, bibliotekę czy pokój dzienny.

Aranżacja poddasza – jak maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń?

Zazwyczaj najwięcej problemu sprawia zagospodarowanie przestrzeni, gdzie znajdują się bardzo duże skosy. W takich pomieszczeniach można urządzić sypialnię, gdzie łóżko będzie ustawione właśnie pod skosem. Ciekawym rozwiązaniem będzie również stworzenie na poddaszu biblioteki, gdzie na ścianie sąsiadującej ze skosami można wykonać regały na zamówienie. Jeżeli na poddaszu planuje się urządzenie pokoju dziecięcego lub gabinetu, to przy skosie można ustawić biurko lub sekretarzyk.

Jednak czasami jest tak, że skosy są bardzo duże, a ściany kolankowe na tyle niskie, że trudno jest w jakikolwiek sposób zagospodarować praktycznie przestrzeń znajdującą się przy skosie. Wówczas można zdecydować się na wprowadzenie zmian w projekcie. Jedną z nich jest podniesienie ścianki kolankowej, co pozwala na uzyskanie większego odstępu pomiędzy podłogą a „początkiem” skosu. To już często daje możliwość ustawienia pod skosem mebli takich jak komoda czy niskie łóżko. Jeżeli na poddaszu aranżowana jest duża łazienka, przestrzeń pod skosami można wykorzystać jako miejsce na wannę lub sprzęty takie jak pralka czy suszarka.

Wiele osób decyduje się również na wspomniane wyżej wykusze lub lukarny. Sprawdzą się one szczególnie, jeśli zależy nam na rozjaśnieniu poddasza, a także uzyskaniu miejsca na ustawienie np. stołu kawowego czy biurka w miejscu, które będzie dobrze doświetlone. W miejscu stworzonym przez dodanie lukarny czy wykuszu można ustawić także toaletkę, bądź stworzyć tam wygodny kącik do czytania.

Jeżeli na poddaszu ma być zaaranżowane pomieszczenie do wypoczynku – np. salon czy biblioteka, warto rozważyć wykonanie całkowicie przeszklonych elementów tego typu. Szczególnie jeśli w okolicy domu rozciąga się piękny widok. Wtedy taki element może pełnić rolę zamkniętego „balkonu”. Doskonale sprawdzi się również do zagospodarowania zielonej przestrzeni w domu.

Wydzielanie pomieszczeń na poddaszu – o czym pamiętać?

Jeżeli poddasze jest duże, często wydzielane jest na nim kilka pomieszczeń – zazwyczaj sypialnie, garderoba i łazienka. Przy wydzielaniu pomieszczeń na poddaszu należy zwrócić uwagę, aby wszystkie pomieszczenia były odpowiednio doświetlone. Należy też pamiętać o tym, że oprócz samych pomieszczeń musi być zapewniony także odpowiedni ciąg komunikacyjny. Nie można zapominać też o tym, że pomieszczenia powinny być także dobrze wentylowane – musi być zapewniony stały przepływ powietrza.
Rozkład pomieszczeń, a także sposób ich urządzenia warto skonsultować ze specjalistą, który będzie w stanie określić, czy proponowane przez inwestora rozwiązania sprawdzą się w praktycznym, codziennym użytkowaniu budynku.