Domy drewniane, podstawowe informacje.

domy drewniane

Kiedy przygotowujemy się do wyboru własnego domu, musimy zastanowić się nad technologią, w której będzie wybudowany. Bardzo często wybór ten pada na drewno i nic w tym dziwnego, ponieważ domy drewniane zadziwiają swoim wyglądem i komfortowym użytkowaniem.

Czy warto postawić na domy drewniane ?


Jak już wcześniej wspomnieliśmy domy drewniane, zapewniają wysoki komfort użytkowania, ponieważ drewno ma zdolności samoregulacji poziomu wilgoci. Dzięki tej umiejętności we wnętrzach takiego domu panuje bardzo korzystny mikroklimat. Zwolennicy domów drewnianych twierdzą, iż zamieszkanie w nich jest najkorzystniejsze dla naszego zdrowia. To nie koniec zalet, jakie posiada taki dom. Jak wiadomo, drewno jest dość łatwe w obróbce, co za tym idzie, przeprowadzenie instalacji nie będzie stanowiło większego problemu. Domy drewniane idealnie wpisują się w styl nowoczesny, jak i tradycyjny, dlatego świetnie sprawdzą się na każdej posesji. Jeżeli zdecydujemy się na prostą bryłę budynku, możemy liczyć na korzystny koszt budowy naszego domu, a to kolejny plus, który przemawia za wyborem takiego projektu.

Czy długo trwa budowa domu drewnianego ?


Bez dyskusji-domy drewniane wyróżniają się szybkości budowy. W przypadku domów drewnianych letniskowych możemy mówić o gotowych do montażu elementach, co umożliwia nam postawienie takiego domku w kilka dni. Nie wymagają one bowiem połączenia z podłożem, co jest dodatkowym plusem w przypadku chęci przestawienia domku w inne miejscu.


Domy drewniane całoroczne to również szybka budowa, która wacha się od kilku tygodni do kilku miesięcy, co w przypadku domu w technologii tradycyjnej jest trudne do wykonania. Pierwszy rok to wykonanie konstrukcji i stan surowy zamknięty, a drugi to instalacje i wykończenie wszystkich pomieszczeń. Natomiast dom drewniany może zostać przygotowany pod klucz i oddany w niecały rok. Brak prac murarskich to kolejny atut, który przemawia za wyborem tego rodzaju domu. Krótki czas realizacji inwestycji to idealny argument dla osób pragnących szybko wprowadzić się do wymarzonego domu. Oczywiście nie oznacza to dodatkowych kosztów, jakie musielibyśmy ponieść w przypadku domu w technologii murowanej.

Domy drewniane na lata


Do niedawna domy te kojarzyły nam się z domami sezonowymi, jest tak, ponieważ dużą popularnością cieszą się domki drewniane letniskowe. Nie zapominajmy jednak, że konstrukcje z drewna mogą być wykorzystane do użytku całorocznego. Domy drewniane całoroczne cieszą się coraz większą popularnością. Całoroczne budowle wymagają kompletnej termoizolacji i montażu systemu centralnego ogrzewania. W zupełności mogą spełniać wymogi zapotrzebowania na energię cieplną, dlatego domy drewniane-pasywne czy energooszczędne nie należą już do rzadkości. Gotowe domy mogą posiadać współczynnik przenikania ciepła poniżej 15 kWh/m2,co jest charakterystyczne dla budownictwa pasywnego.
Dom drewniany można określić jako szybki, wygodny i tani dom jednorodzinny, a przecież o to nam chodzi, budując go z myślą o domu na całe życie, bo jak powiedział Blaise Pascal:

„Twój dom może ci zastąpić cały świat, cały świat nigdy nie zastąpi ci domu”